Podstawowe rodzaje farb do wnętrz

Podstawowym sposobem wykończenia ścian i sufitów jest z pewnością malowanie z wykorzystaniem wysokiej jakości farb, starannie dobranych do konkretnej powierzchni. Ich wybór w sklepach jest tak duży, że warto przed rozpoczęciem prac poświęcić chwilę na zapoznanie się z wadami i zaletami tych najczęściej stosowanych.

Większość farb dostępnych w sklepach to znane wszystkim farby emulsyjne, wodorozcieńczalne, akrylowe lub lateksowe. Pierwszy rodzaj doskonale nadaje się zarówno na ściany, jak i na sufity, tworząc oddychającą powłokę przepuszczającą parę wodną. Wadą farb akrylowych jest z kolei niewielka zdolność do pokrywania rys czy innych uszkodzeń malowanej powierzchni. Odmiana lateksowa zawiera więcej spoiwa, w tym przypadku żywicy, dzięki czemu stanowi lepsze wykończenie ściany, elastyczne i odporne na ścieranie. Doskonale kryje wszelkie ubytki czy nierówności, a dodatek środków pleśniobójczych oraz grzybobójczych sprawia, że nadaje się również do pomalowania kuchni i łazienki.

Oczywiście nie jest to jedyne rozwiązanie, z którego można skorzystać, a równie dużą popularnością cieszą się farby winylowe i ceramiczne. Te oparte na polichlorku lub polioctanie winylu sprawdzą się zwłaszcza w pomieszczeniach gospodarczych, są łatwe do zmywania, ale ich wadą jest niska przepuszczalność pary wodnej. Farby ceramiczne to nowocześniejsza odmiana farb lateksowych. Zawierają one drobne cząsteczki materiału ceramicznego, tworzące plamoodporną powłokę, którą można bez problemu zmywać i szorować. Nadają się praktycznie do każdego pomieszczenia, a ich cechą charakterystyczną jest delikatny połysk.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.