Szamba betonowe – podstawowe rodzaje

szambo betonoweWśród wielu sposobów bezpiecznego odprowadzania ścieków z budynku mieszkalnego czy użytkowego, często wybierane są szamba betonowe. Znane już od dziesięcioleci, niezmiennie cieszą się zaufaniem kolejnych pokoleń ich użytkowników, mimo silnej konkurencji ze strony zbiorników wytwarzanych z tworzyw sztucznych.

Oferta dostępnych na rynku szamb produkowanych z wysokiej jakości mieszanek betonu jest niezwykle szeroka. Można bez większego problemu dopasować je do liczby domowników czy ilości miejsca, jakie możemy na nie przeznaczyć. Większość to gotowe konstrukcje, które wystarczy tylko umieścić w przygotowanym wykopie, a na miejscu utrzyma je stabilnie ich własny ciężar. Co prawda do montażu będzie potrzebny dźwig, ale to mały kłopot przy zaletach takiego zbiornika. Jest on odporny na uszkodzenia mechaniczne, a zwłaszcza siły nacisku, w związku z czym niegroźne mu są przejeżdżające lub parkujące nad nim pojazdy. Szambo betonowe zniesie też korozję, a przy odpowiednim zaimpregnowaniu powinno przetrwać ponad 30 lat bez jakiejkolwiek awarii czy wycieku.

Oprócz gotowej konstrukcji można również zdecydować się na szambo zbudowane samodzielnie. Jest to dosyć powszechnie stosowane rozwiązanie, szczególnie w sytuacji, kiedy zbiornik ma mieć nietypowe kształty lub rozmiary. Do jego wykonania trzeba użyć specjalnych gatunków betonu, odpornych na agresywne działanie środków chemicznych, a do przygotowania wykopu z pewnością przyda się koparka. Po wybetonowaniu wszystkich ścian i stropu izoluje się je specjalną wodoszczelną masą i zasypuje warstwą ziemi. Oczywiście należy wcześniej przygotować otwory pod włazy i wykonać wszystkie niezbędne podłączenia, dbając o ich szczelność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.